En lyckad konferensresa förenar nytta med nöjen! Dagen börjar med ett besök till några av Islands naturunderverk. Turen går från Reykjavík till det den vackra nationalparken Thingvellir. Island ligger mitt på sprickan mellan de europeiska och amerikanska kontinentalplattorna och i Thingvellir blir förkastningen som bildas när de två kontinenterna sakta glider isär mycket tydlig.
Efter ett lunchstopp åker ni vidare till Islands mest aktiva gejser, Strokkur. Med sina regelbundna utbrott var femte minut får ni flera chanser att uppleva källans utbrott där en majestätisk vattenkaskad kastas upp mot skyn. Nästa anhalt på turen är Gullfoss, vattenfallet har två etapper och det går att komma tätt inpå de väldiga vattenmassor som kastar sig över stupet ner i ravinen.
På väg tillbaka till Reykjavík åker ni genom staden Hveragerdi där det odlas frukt och grönt i växthus som värms upp av geotermiska källor. Ni är tillbaka på hotellet vid 17-tiden. På kvällen avnjuter ni tillammans en utsökt middag på någon av Reykjaviks många restauranger.
Runda av kvällen tillsammans på någon mysig pub eller ett gungande dansgolv. Islands nattliv är lika hett som de varma källorna. De flesta barer och nattklubbar ligger samlade i centrala Reykjavík, så samla ihop gänget en sista gång och ge er ut på en pubrunda - ett perfekt avslut på er islandsvistelse och konferens.