Hästar och varma källor (08:00/5 tim/2,5 tim ridn.) (C02)

5 timmar fr. 1 685 :-

Upplev Islands varierande landskap och heta källor från sadeln på en islandshäst under denna tre-timmars ridtur.

Vi inleder med att rida uppför en kulle på utmärkta ridstigar längs berget Reykjafjalls sluttningar och genom en grönskande skog – en ovanlig syn på Island. Vi passerar därefter flera varma källor i det imponerande och färgstarka geotermiska området strax ovanför byn Hveragerði, som även kallas "världens huvudstad för varma källor". Området expanderade kraftigt efter jordbävningen 2008 och är i ständig förändring.

Leden fortsätter längs de vulkaniska kullarna ovanför byn, som är känd för sitt vackra läge mellan vulkanen Hengill och de vidsträckta slätterna på det södra låglandet. Vi kommer att njuta av en fantastisk utsikt över floden Varmá – "den varma floden" där geotermiskt vatten strömmar – samt gröna dalar med uppstigande ånga i fjärran.

Detta ingår i turen:
Guidad ridtur på engelska

Upphämtning i Reykjavík

Detaljer:
Avgångar: Dagligen, året runt.

Varaktighet: 5 timmar, varav 2,5–3 timmars ridning.

Åldersgräns: 7 år.

Maxvikt: 110 kg.

Svårighetsgrad: 1. Ingen riderfarenhet krävs.

Måltider: Ingår ej.

Produktkod: C02

Utrustning och klädsel:
Hjälmar, rid- och säkerhetsutrustning samt regnkläder tillhandahålls vid behov. Under vintern finns vinteroveraller, ullstrumpor och vantar att låna. Vänligen klä dig i varma lager eller bekväma byxor. Skor med rejäl sula och klack rekommenderas. Om du vill ta med en kamera, använd gärna en liten midjeväska, då ryggsäckar inte är tillåtna under ridningen.

Ingår och tillval

Ingår:

  • Upphämtning i Reykjavik
  • Guidad ridtur
  • Kaffe, te eller varm choklad

Ingår ej:

  • Inga måltider ingår i turen

Detaljer:

  • Avgångstid : 08:00
  • Längd : 5 timmar, varav 2,5 - 3 timmar ridning
  • Krav : Inga förkunskaper krävs
  • Åldersgräns : 7 år
  • Difficulty : Lätt. Ingen ridvana krävs
  • Övrig information : Islandshästarna klarar av att bära personer upp till 110kg. Varje person behöver själv kunna ta sig upp på hästen, med lite assistans.

Utrustning och klädsel

  • Ni får låna hjälmar och regnkläder, vintertid även vinteroveraller, gummistövlar, raggsockar och vantar. Klä er i bekväma varma funktionskläder/träningskläder. Ni bör ta rejäla skor med sula och klack, annars så kan ni även låna stövlar på plats.